Ukážky z našej tvorby

Bratovi Tomášovi

Zadanie: Prosím o napísanie básne pre môjho brata Tomáša k jeho 30. narodeninám. Sme piati bratia a Tomáš sa od nás najviac odlišuje, a to výzorom aj záľubami. Báseň si predstavujem humorne ladenú, keďže ide o mladého a flegmatického človeka. Momentálne pracuje v sklade na tri zmeny a s prácou je spokojný. Tomáš má záľubu vo finančníctve, často chodí na rôzne semináre v obleku a kravate. Tieto akcie sa najčastejšie konajú v Žiline a ako rodina ho trochu podozrievame či tam chodí ozaj iba kvôli práci. Ako väčšina mužov má rád autá a občas aj zaskakuje u kamaráta ako taxikár. Vie celkom dobre variť, nerád skoro vstáva a nerád sa holí, čo sa nepáči jeho mame. Cez víkendy trávi veľa času s kamarátmi, jeho najlepší kamarát sa volá Zimaň. Uveďte prosím vhodnou formou, že kvôli týmto žúrom prestal chodiť v nedeľu do kostola. Má rád kávu, vnútornosti a naopak neznáša tvaroh. Chcem mu do budúcna zaželať veľa úspechov a môžete vtipne dodať, aby si už našiel tú pravú a kúpil auto.

Babke

Zadanie: Chcela by som Vás poprosiť o báseň pre moju milovanú babičku. V básni by som chcela spomenúť jej stručný životopis: narodila sa vo veľkej rodine v mlynárskej rodine na Orave v dedinke Vasiľov. Od detstva mala rada školu a bola veľmi múdra. Študovala na gymnáziu v Námestove a potom si urobila kurz učiteľstva v Žiline. Po ukončení dostala miesto na Kysuciach, kde sa presťahovala a žije tam dodnes. Celý život pracovala ako učiteľka na 1. stupni ZŠ a táto práca jej bola poslaním. Jej najväčšou záľubou je šitie, tomu sa venuje dodnes. Okrem toho rada lúšti krížovky a sudoku, je stále aktívna, stará sa o dom a záhradu. Babka sa vždy zaujímala o módu, dbá na svoj výzor, oblečenie, účes. Mala ťažký život, nechcem špecifikovať prečo, uveďte len prosím niečo v tom zmysle, že je veľmi silná a obdivuhodná. Je veľmi pracovitá a usilovná, nikdy sa nesťažuje a snaží sa všetkým pomáhať. Veľmi rada spomínam na prázdniny, ktoré som u nej každý rok trávila. Pamätám sa nato, ako sme v posteli počúvali rádio, varili džem, po večeroch hrali žolíka. Každý deň poctivo cvičí cviky od lekára, aby si zachovala kondíciu. Napíšte prosím, že ju celá rodina máme veľmi radi a že je nám veľkým vzorom.  

Alenke a Pavlovi

Zadanie: Dobrý deň, máme záujem o báseň pre rodinných priateľov Alenku a Pavla pri príležitostí ich 60. Narodenín. Naši priatelia sú manželský pár z Moravy a poznáme sa dlhé roky, pretože majú u nás chatu. Ak by to bolo možné, potešilo by nás, ak by ste do textu vložili určite slová aj v češtine. Čo také o nich povedať? Alenka je atraktívna žena, ktorá pracuje v dielni na keramiku. Pavel je šikovný chlap, ktorý pracuje ako automechanik a autá sú jeho veľká vášeň. Obaja majú zmysel pre humor, tak aj báseň si predstavujeme vtipnú. Obaja sú veľkí turisti a lyžiari. Máme veľa spoločných zážitkov z ich chaty, kde často chodíme v lete opekať a rozprávať sa dlho do noci. V zime chodíme spolu na lyže a na bežky. Boli sme aj na viacerých výletoch (napr. v Poľsku vo Wadowiciach, vo Vysokých Tatrách, v Jánošíkových dierach, na rôznych termálnych kúpaliskách). Básňou chceme vyjadriť, že sú nám veľmi blízki a že im do budúcna prajeme všetko len to najlepšie, až nestratia svoj elán a zmysel pre humor.

2 roky

Zadanie: Zdravíme Vás, sme rodičia dvojičiek Dianky a Samka, ktorí oslavujú čoskoro svoje 2 roky. Chceli by sme pre nich narodeninovú básničku, kde by sme radi charakterizovali tento ich vek. Sú to veľmi živé a zvedavé deti a starostlivosť o ne nám dáva poriadne zabrať. Hoci začali neskôr chodiť, teraz sú nezastaviteľní. Najradšej sa hrajú s vodou. Ich obľúbené jedlo je paradajková polievka, od ktorej sú celí špinaví. Ako všetky deti sa spolu často škriepia. Obaja majú radi oblohu a všetko, čo sa na nej dá vidieť. Momentálne ich fascinuje bager. Radi si prezerajú knižky a časopisy. Z rozprávok toho ešte veľa nepoznajú, no ihneď si obľúbili Macka Uška. Snažíme sa ich viesť ku viere a navštevovať kostol, no ešte nedokážu vydržať byť dlhšie ticho, takže omša je pre nás skôr stresujúci zážitok. Za veľký úspech považujeme, že sa pred druhými narodeninami zbavili plienok. Sú veľmi neposední, čo nám však nikto nechce veriť, lebo pred inými ľuďmi sa správajú oveľa pokojnejšie. Sú to naše veľké poklady a ako všetci rodičia máme s nimi kopec starostí i radosti a sme šťastní, že ich máme.  

Tatovi

Zadanie: Dobrý deň, želala by som si napísať báseň pre môjho otca. Oslovujem ho tata, takže tak by som si to priala aj v básni. Chcem mu ju venovať pri príležitosti jeho významného životného jubilea. Prajem si, aby báseň bola slávnostná, plná lásky a úcty. Tu sú niektoré jeho vlastnosti, ktoré si želám spomenúť: je to veľmi priateľský a zhovorčivý človek, nemá problém sa s hocikým pustiť do reči. Je veľmi energický a nikdy sa nenudí. Pracuje celý život ako elektrikár, práca ho baví a je na ňu veľmi hrdý. Obetavo dokáže ísť hocikomu a hocikedy opraviť elektriku. Vo voľnom čase sa najradšej venuje športu, konkrétne turistike, lyžovaniu, bežkovaniu, v minulosti aj futbalu. V posledných rokoch si obľúbil snežný skúter. Váži si svoju rodinu, svojich rodičov, manželku, dve deti. Nevie síce žiadne cudzie jazyky, no nebojí sa cestovať a vždy sa nejako rukami-nohami dohovorí so všetkými. Má tak trochu „horúcu krv“ a dokáže sa rýchlo rozčúliť, no potom zas rýchlo na problém zabudne. V poslednej dobe začal hrať na píšťalkách a fujare, je samouk. Zbožňuje westerny, čo je často doma aj príčinou hádok, lebo nedovolí nikomu pozerať v televízii niečo iné. Chcem sa mu v básni poďakovať, že je takým dobrým otcom a so všetkým mi celý život pomáha. Zároveň mu chcem zaželať všetko najlepšie, pevné zdravie a ešte dlhý a spokojný život.

Stužková

Zadanie: Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o báseň, ktorú chcem použiť ako veršovaný príhovor na stužkovej pre moju triedu. V básni by sa mali prelínať humorné i vážne pasáže. V triede sa nachádza 25 žiakov, z toho 24 dievčat a 1 chlapec. Najprv ich bolo 28, no po prvom ročníku ju opustili 3 žiaci (2 chlapci – Milan a druhý Nick, čínskej národnosti  a jedno dievča Nikolka). Sú to študenti obchodnej akadémie a prvý raz sme sa stretli v septembri 2013. Boli mojou prvou triedou, tak by som pokojne priznala, že nielen oni, ale aj ja som vtedy mala trému. Chcela by som touto básňou zaspomínať na niektoré dôležité udalosti od začiatku štúdia až po dnes v chronologickom poradí. Najprv sme sa nepoznali, mali obavy, čoskoro sme sa stali priatelia. Stretávali sme sa spolu na hodinách angličtiny a ekonomiky, s ktorými sme síce občas bojovali, no mali sme ich aj radi. Bola to dobrá, pokojná trieda, prvý konflikt nastal, keď sa mali zhodnúť na výbere druhého cudzieho jazyka. Náš vzťah bol väčšinou bezproblémový. Zažili sme spolu veľmi pekný výlet vo Vysokých Tatrách, na ktorom trochu hundrali, lebo sa im nechcelo veľa chodiť pešo. Pripravili dôstojné imatrikulácie, ktoré sa niesli vo vojenskej tematike. Dostala som od nich viacero pekných darčekov, z ktorých by som chcela vyzdvihnúť kyticu 25 ruží, ktorá bola taká obrovská, že som ju skoro nemohla odniesť domov. Bohužiaľ sme sa museli predčasne rozlúčiť, lebo som odišla na materskú dovolenku a narodili sa nám dvojičky. Ich nová triedna profesorka sa volá Renátka a rýchlo si ju obľúbili. Chcem im popriať všetko dobré do života, veľa chuti a trpezlivosti do učenia, aby dobre zvládli maturitu a nech sa im splnia ich životné sny.